Hendricks County’s Raymond Furner Reappointed for a State Board & Commission

Indianapolis – Governor Mike Pence recently made appointments to various boards and commissions.

 

State Board of Animal Health

Sandra F. San Miguel [Tippecanoe County], reappointed to serve a four-year term through March 31, 2020

Sarah E. Wagler [Brown County], reappointed to serve a four-year term through March 31, 2020

 

Board of Chiropractic Examiners

Dr. David D. Davis [Delaware County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

 

Coroners Training Board

Roger P. Lewis [Vermillion County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

 

Ethics Commission

Peter D. Nugent [Johnson County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

 

Mental Health & Addiction Services Development Program Board

Dr. Ann H. Gilbert [Marion County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

 

Board of Mines & Mining

John A. Stachura [Knox County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

 

Governor’s Commission on Minority & Women Business Enterprises

Alfonso R. Vidal [Warrick County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

 

Patoka Lake Regional Water & Sewer District

John D. Wade [Pike County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

 

Indiana State Board of Pharmacy

Mark T. Smosna [Hamilton County], appointed to complete an unexpired four-year term through July 1, 2017

 

Physician Assistant Committee

JoAnn Beecher [Steuben County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019

Bret A. Cornn [Jackson County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019

 

Board of Podiatric Medicine

Therese A. Eutsler [Montgomery County], appointed to serve a three-year term through February 15, 2019

 

Indiana State Psychology Board

Dr. Jere W. Leib [Allen County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

 

Recycling Market Development Board

Jie Chen [Hamilton County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Terry L. Guerin [Madison County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Matthew R. Gratz [Allen County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Kelly R. Weger [Marion County], appointed to serve a four-year term through February 15, 2020

Harvey Abramowitz [Chicago, Illinois], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

 

Regional Works Councils

Jennifer L. Arzola-Kwiatkowski [Porter County], appointed to Region 1 to serve a two-year term through February 15, 2018

Lisa E. Dercach [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018

Lawrence H. Garatoni [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018

Sarah S. Rice [St. Joseph County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through February 15, 2018

Andrew J. Ball [Tippecanoe County], reappointed to Region 4 to serve a two-year term through February 15, 2018

Jeff A. Hauswald [Howard County], reappointed to Region 4 to serve a two-year term through February 15, 2018

Reginald McGregor [Marion County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through February 15, 2018

Robert L. Taylor [Boone County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through February 15, 2018

James D. Hiester [Wells County], reappointed to Region 6 to serve a two-year term through February 15, 2018

Greg S. Tucker [Marshall, IL], appointed to Region 7 to serve a two-year term through February 15, 2018

Tabitha M. Freeman [Owen County], reappointed to Region 8 to serve a two-year term through February 15, 2018

Rebecca M. Reeves [Clark County], reappointed to Region 9 to serve a two-year term through February 15, 2018

Beth P. Johnson [Shelbyville, KY], reappointed to Region 10 to serve a two-year term through February 15, 2018

Richard L. Roll [Vanderburgh County], reappointed to Region 10 to serve a two-year term through February 15, 2018

B. Todd Mosby [Gibson County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through February 15, 2018

Wendy L. Wells [Warrick County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through February 15, 2018

 

Regulated Amusement Device Safety Board

Lee D. Geiling [Allen County], reappointed to serve a three-year term through February 15, 2019

 

Indiana School for the Deaf Board

Raymond L. Furner [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through February 15, 2020

About Brian Scott

I play on the radio from 7 am -1 pm weekdays on 98.9 FM WYRZ and WYRZ.org. Follow me on twitter @WYRZBrianScott or e-mail me at brian@wyrz.org.

Check Also

Indiana DOR Reminds Nonprofits About Upcoming Tax Changes

INDIANAPOLIS, Ind. – The Indiana Department of Revenue (DOR) wants to remind nonprofit organizations about changes …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *