Hendricks County’s Jenni L. McNaughton and Hon. Rhett Stuard appointed to State Boards & Commissions

Indianapolis – Governor Mike Pence today announced his appointments to the Funding Indiana’s Roads for a Stronger, Safer Tomorrow (FIRSST) task force created by House Enrolled Act 1001 during the 2016 legislative session. The bill, signed into law by Governor Pence early this year, provided more than $1.2 billion in new funding for road and bridge preservation and established a task force to develop a long-term funding plan for state highways and bridges.

Governor Pence’s appointments include:

  • Don G. Brewer [Orange County], appointed to serve a one-year term through June 30, 2017
  • Mayor Joseph E. McGuinness [Johnson County], appointed to serve a one-year term through June 30, 2017
  • Dennis E. Faulkenberg [Marion County], appointed to serve a one-year term through June 30, 2017
  • Brandye Hendrickson [Hamilton County], appointed to serve a one-year term through June 30, 2017
  • Michael E. Sodrel [Bartholomew County], appointed to serve a one-year term through June 30, 2017
  • Christopher D. Atkins [Hancock County], appointed to serve a one-year term through June 30, 2017

The FIRSST task force will meet over the summer and fall months and submit its recommendations to the Governor and Indiana General Assembly by January 1, 2017.

 

Governor Pence also recently made appointments to the following boards and commissions.

 

Indiana Board of Accountancy

Jenni L. McNaughton [Hendricks County], appointed to serve a three-year term beginning July 1, 2016 through June 30, 2019

 

Bureau of Motor Vehicles Commission

Kathy K. Ettensohn [Vanderburgh County], appointed to serve a four-year term through June 15, 2020

 

Indiana Emergency Response Commission

Jeffrey W. Larmore [Johnson County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

Cara B. Cyrus [Jefferson County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

 

Juvenile Justice State Advisory Group

Hon. Rhett M. Stuard [Hendricks County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

Donald J. Travis [Hamilton County], appointed to serve at the Governor’s pleasure

 

Regional Works Councils

Robert J. Schacht [Porter County], appointed to serve a two-year term in Region 1 through June 15, 2018

 

Sexual Assault Victim Advocate Standards & Certification Board

Kelly L. Vates [Jasper County], appointed to serve a four-year term beginning June 15, 2020

Kristin P. Pulice [Hamilton County], appointed to serve a four-year term beginning June 15, 2020

Kyle L. Allen [Marion County], appointed to serve a four-year term beginning June 15, 2020

Holly A. Renz [Madison County], appointed to serve a four-year term beginning June 15, 2020

Dr. Tara L. Harris [Marion County], appointed to serve a four-year term beginning June 15, 2020

Samantha L. Walton [Marion County], appointed to serve a four-year term beginning June 15, 2020

 

Indiana Utility Regulatory Commission Nominating Committee

Allen E. Paul [Wayne County], appointed serve a four-year term as Chair through June 15, 2020

 

About Brian Scott

I play on the radio from 7 am -1 pm weekdays on 98.9 FM WYRZ and WYRZ.org. Follow me on twitter @WYRZBrianScott or e-mail me at brian@wyrz.org.

Check Also

IMPD homicide detectives arrest suspect following Thursday afternoon homicide

INDIANAPOLIS- On Thursday, November 10, 2022, just before 12:00 p.m., IMPD North District officers responded …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *