Governor Pence Reappoints Priscilla Thomas to Indiana Ethics Commission

Indianapolis – Governor Mike Pence today reappointed Priscilla D. Thomas to serve a four-year team on the Indiana Ethics Commission. She has served on the Ethics Commission since her appointment by Governor Joseph Kernan in 2004 and reappointments from Governor Mitch Daniels in 2007 and 2011. Currently, Ms. Thomas serves as an attorney with Community Health Network, Inc. Previously, she served as Executive Director of Research and Projects and as an adjunct professor at Hall Center for Law and Health at Robert H. McKinney School of Law at Indiana University. Ms. Thomas has also served as General Counsel for Health & Hospital Corporation of Marion County, Chief Counsel at Eskenazi Health Services (formerly Wishard Health Services), and as Assistant Chief Counsel and Executive Assistant in the Office of the Governor under Governor Frank O’Bannon.

 

In addition to serving on the Indiana Ethics Commission, Ms. Thomas serves as founding member of the Indiana Health Advocacy Coalition and on the American Bar Association – Health Law Section. Ms. Thomas received her undergraduate degree in biology from Spelman College, her master’s degree in neuroanatomy from Atlanta University, and her law degree in Health Law from Robert H. McKinney School of Law at Indiana University.

 

Governor Mike Pence also recently made appointments to the following boards and commissions.

 

Indiana Criminal Justice Institute Board of Trustees

Sheriff John T. Boyd [LaPorte County], appointed to complete an unexpired four-year term through February 1, 2016

 

Indiana Gaming Commission

Richard W. McClain [Cass County], appointed to serve a three-year term through October 31, 2018

 

Medical Licensing Board

Dr. Kirk E. Masten [Huntington County], reappointed to serve a four-year term through October 31, 2019

Dr. Scott A. Green [Madison County], appointed to serve a four-year term through October 31, 2019

 

Midwifery Committee

Zara M. Fagen [Lake County], reappointed to serve a four-year term through September 30, 2019

Victoria K. Floyd [Hamilton County], appointed to serve a four-year term through September 30, 2019

 

Regional Works Councils

Monica J. Conrad [Porter County], reappointed to Region 1 to serve a two-year term through October 31, 2017

  1. John Dube, Jr. [Porter County], appointed to Region 1 to serve a two-year term through October 31, 2017

Daniel L. Tyree [Marshall County], reappointed to Region 2 to serve a two-year term through October 31, 2017

John R. Sampson [Allen County], reappointed to Region 3 to serve a two-year term through October 31, 2017

Patrick H. Buesching [Allen County], reappointed to Region 3 to serve a two-year term through October 31, 2017

Randall D. Decker [Marion County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through October 31, 2017

Cynthia A. Frey [Marion County], reappointed to Region 5 to serve a two-year term through October 31, 2017

Bonnie J. Willy [Delaware County], reappointed to Region 6 to serve a two-year term through October 31, 2017

Judson M. Motsenbocker [Delaware County], reappointed to Region 6 to serve a two-year term through October 31, 2017

William E. Bradley, Jr. [Jay County], reappointed to Region 6 to serve a two-year term through October 31, 2017

Michael D. Wickersham [Randolph County], reappointed to Region 6 to serve a two-year term through October 31, 2017

Douglas W. Dillion [Vigo County], reappointed to Region 7 to serve a two-year term through October 31, 2017

Kimberly D. Frazier [Lawrence County], reappointed to Region 8 to serve a two-year term through October 31, 2017

Jesse R. Brand [Bartholomew County], reappointed to Region 9 to serve a two-year term through October 31, 2017

Stephanie S. Weber [Johnson County], reappointed to Region 9 to serve a two-year term through October 31, 2017

Sue G. Smith [Bartholomew County], reappointed to Region 9 to serve a two-year term through October 31, 2017

Barry E. Parkhurst [Bartholomew County], appointed to Region 9 to serve a two-year term through October 31, 2017

Sue B. Habig [Dubois County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through October 31, 2017

Daniel J. Ulrich [Vanderburgh County], reappointed to Region 11 to serve a two-year term through October 31, 2017

 

State Workforce Innovation Council

Nathan S. LaMar [Henry County], appointed to serve a two-year term through October 31, 2017

About Brian Scott

I play on the radio from 7 am -1 pm weekdays on 98.9 FM WYRZ and WYRZ.org. Follow me on twitter @WYRZBrianScott or e-mail me at brian@wyrz.org.

Check Also

Indiana ranks number one for infrastructure in CNBC’s Top States for Business report

INDIANA – Indiana has been ranked No. 1 for infrastructure in CNBC’s 2022 Top States for …

Leave a Reply

Your email address will not be published.