Governor Pence Makes Appointments to Various Boards and Commissions

Indianapolis – Governor Mike Pence recently made appointments to various boards and commissions.

 

Indiana University Board of Trustees

Jim Morris [Marion County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019

 

Indiana Land Resources Council

David C. Kovich [Tippecanoe County], appointed to serve a four-year term through April 1, 2020

 

Indiana Pesticide Review Board

Robert E. Andrews [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

John A. Bacone [Marion County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020

Stephen A. Dlugosz [Marion County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Timothy J. Gibb [Tippecanoe County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Julia T. Hogan [Marion County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Michael L. Titus [Carroll County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

 

Indiana Board of Registration for Architects & Landscape Architects

Hal E. Kovert [Clark County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Debra L. Schmucker [Hamilton County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Les H. Smith [Delaware County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Dale E. Stickel [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Daniel L. Weinheimer [Hamilton County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Indiana School for the Deaf Board

Lucille L. Witte [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

 

Emergency Medical Services Commission

M. Jane Craigin [Warren County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

 

Indiana Gaming Commission

Susan Williams [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Mental Health Quality Advisory Committee

Dr. Aimee E. Patel [Hamilton County], appointed to complete an unexpired four-year term through June 30, 2018

 

State Museum & Historic Sites Corporation Board of Trustees

Myra J. Borshoff [Morgan County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Elizabeth I. Witte [Warrick County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Indiana Optometry Board

Dr. Carl R. Golightly [LaPorte County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Dr. James E. Hunter [Johnson County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Dr. Douglas C. Morrow [DeKalb County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Dr. Natalie J. Olinger-Stine [Bartholomew County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

State Psychology Board

Dr. Sharon L. Bowman [Delaware County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Real Estate Commission

Sahara L. Williams [Marion County], appointed to serve a four-year term through April 1, 2020

 

Indiana Standardbred Advisory Board

Pammela M. Cross [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Tim A. Graber [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Byron R. Hooley [Allen County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Faron D. Parr [Jay County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Dwayne L. Rhule [Madison County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

State Workforce Innovation Council

B. Tory Flynn [Marion County], appointed to serve a two-year term through April 1, 2018

 

Vincennes University Board of Trustees

R. Scott Brand [Hamilton County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Michael J. Sievers [Knox County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

John A. Stachura [Knox County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Indiana 15 Regional Planning Commission

Stephen R. Bartels [Crawford County], reappointed to serve a one-year term through December 31, 2016

 

Athletic Trainers Certification Board

Scott E. Lawrence [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Larry J. Leverenz [Tippecanoe County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Jennifer L. VanSickle [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

 

Behavioral Health & Human Services Licensing Board

George B. Brenner, LCSW, LMFT, LCAC [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Boiler and Pressure Vessel Rules Board

Gregory J. Daeger [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Earl V. Harlow [Norris City, IL], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

R. Sheldon Light [Allen County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Steven M. Renner [Johnson County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

 

Indiana State Historical Records Advisory Board

Wesley W. Wilson [Putnam County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Law Enforcement Training Board

Michael A. Diekhoff [Monroe County], appointed to complete an unexpired four-year term through April 30, 2018

 

Occupational Safety Standards Commission

Mark J. Steinhofer [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

 

Indiana Plumbing Commission

William J. Ciriello, Jr. [Marion County], reappointed serve a three-year term through April 1, 2019

Eric J. Ott [Cass County], reappointed serve a three-year term through April 1, 2019

 

Indiana Political Subdivision Risk Management Commission

Jerry L. Stanner [LaGrange County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

 

Regional Works Councils

Samuel S. Snideman [Marion County], appointed serve Region 6 for a two-year term through April 1, 2018

 

State Board of Registration for Land Surveyors

Michael L. DeBoy [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Jason R. Henderson [Tipton County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020

Ross O. Holloway [Morgan County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Gary R. Kent [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Douglas K. Lechner [Johnson County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

 

Standardbred Breed Development Advisory Committee

Scott F. Snyder [Hamilton County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020

 

Statewide 911 Board

Matthew T. Kelley [Hamilton County], appointed serve a three-year term through April 19, 2019

 

About Brian Scott

I play on the radio from 7 am -1 pm weekdays on 98.9 FM WYRZ and WYRZ.org. Follow me on twitter @WYRZBrianScott or e-mail me at brian@wyrz.org.

Check Also

Indiana DOR Reminds Nonprofits About Upcoming Tax Changes

INDIANAPOLIS, Ind. – The Indiana Department of Revenue (DOR) wants to remind nonprofit organizations about changes …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *